v37/38: Momsdomar, JMS-auktion, Sportkedja startar tryckeri, Tryckpressar i molnet, De flyttar till Riga

Hej,
PRINTNext är konferensen som ska lära landets marknadsavdelningar allt om innovativa trycklösningar. Tanken är att inspirera och utbilda köpare om allt nytt som går att göra med tryck. Samtidigt blir det en bra plattform för grafiska aktörer att nå nya kunder. Arrangören Wednesday Relations når 12.000 personer i målgruppen och det gör konferensen helt unik. Branschkoll är medarrangör och står för innehållet under dagen.

Reklamfritt Stockholm?
Veckans ”storm i ett vattenglas” var när en politikermotionerade om ett reklamfritt Stockholm och föreningen Sveriges annonsörer, inte helt oväntat, kallade förslaget”urbota dumt”.

Tryckeri installerar 6.000 kvm solceller
Danska Lasertryk har investerat 3,5 miljoner kronor för att täcka taket med solceller. ”Med den förväntade avkastningen är det ett attraktivt alternativ till att ha pengar stående på banken” säger ägarna.

Norrlandstryckeri flyttar offsetproduktionen till Baltikum
Accidens i Sundsvall, tidigare Accidenstryckeriet, som ingår i Prinfo-nätverket, avvecklar offsettrycket och flyttar det till Balthaus Polygrafija i Riga.

Kommunerna (och tryckerierna) vann igen över SKV i tryckerimomsfrågan
Ett stort antal nya ärenden avgjordes den 27 augusti i Förvaltningsrätten i Falun som avser år 2007.

E-handel

  • Ny tjänst är din tryckpress i molnet — Gelato cloud, som är en ny tjänst från Source Logistic, som också ligger bakom Optimalprint kan nu enkelt bli din tryckpress i molnet. Funktionerna och priserna är minst sagt konkurrenskraftiga. Fundera ordentligt på det här – vifta inte bort det med argument om för långa leveranstider och begränsade format – det kommer att utvecklas snabbt.
  • Ny e-handel för trycksaker och eventprodukter — PÅ Media i Stockholm säger att de ska lansera en ny webbshop för eventmaterial och trycksaker och därmed ta sig utanför Stockholm. Det kommer att krävas stora marknadsinsatserna för att lyckas

Sportkedja startar tryckeri
Team Sportia i Kramfors har investerat en miljon i en digital tryckpress från Xerox. Sedan tryckeriet på orten lagts ner så saknas det en aktör som kan trycka säger man. De borde också utnyttja de nya molntjänsterna (se ovan) och inte försöka producera allt själva.

Pressgrannar i Uppsala avvecklar dagproduktionen
I veckan varslade man 19 personer och därmed minskar kapaciteten på civiltryck från dagstidningstryckerierna.

Varslen ökade men konkurserna planade ut i augusti
Statistiken är uppdaterad med siffror för augusti.

JMS i Helsingborg
Printagon Graphics, med ett tretiotal tidigare JMS-medarbetare, planerar starta om JMS i Helsingborg! En liten nätt utmaning att ta på sig kan man tycka – och knappast välkommet i branschen? Samtidigt såldes stora delar av konkursboet på auktion igår, bland annat enKolbus limlinje för 8.200 kr, en 16-sidig KBA till skrotpriset 32.500 kr och en 32-sidig Lithoman för 451.000 kronor. Den största pressen fanns dock inte med i nätauktionen. Ett stort antal rullar papper verkade var det som var mest lättsålt. Auktionen hölls på units.se.

Övrigt

Folk

Bokslut

Rättelse
Förra veckan skrev Branschkoll felaktigt om Arkitektkopias resultat. Rätt är att rörelseresultatet redovisades för koncernen till 19,4 miljoner kronor för 2012. Hur resultatet påverkats av intäktsförd moms går inte att utläsa av årsredovisningen.

Ring eller maila om du har några funderingar.

/Ola

070-566 09 52

Förpackningskoncern förvärvar danskt distributionsbolag

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Resultattapp för massatillverkare

Rottneros rörelseresultat föll till 30 miljoner kronor.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Över förväntan i andra kvartalet för Stora Enso

Massa- och pappersbolaget tar kliv i rätt riktning i senaste kvartalsrapporten.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Stor tryckerikoncern ansöker om rekonstruktion

KK skulder
Ämnen i artikeln: Arkitektkopia

Tryckerikoncernen har hamnat på obestånd.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

De ingår strategiskt partnerskap på förpackningsområdet i Skandinavien

handshake 8683760 1280 1800 2

Tar viktigt kliv framåt inom automation och hållbara förpackningar.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Exakta har installerat automatisk CTP-linje

drupa 24 IMG 0483 1800
Ämnen i artikeln: Exakta

Investerar i offsettrycket på Exakta Print i Malmö.

Ämnen i artikeln: Exakta
redaktionen@branschkoll.se
Annons

Europalansering avlägsnar uv-flexofärger från etiketter

Färgtillverkarens nya primersystem för borttagning av tryckfärger ska förbättra återvinningen.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Emballator köper fransk förpackningstillverkare

Emb

Förvärvet markerar en strategisk expansion i Norra Europa, enligt företaget.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Kostnadskontroll i fortsatt fokus för Bong

Kuverttillverkaren Bong har släppt sin kvartalsrapport för andra kvartalet.

redaktionen@branschkoll.se
Annons

Parter överens i storaffär på postmarknaden

Svenska postmarknaden är i förändring.

redaktionen@branschkoll.se
Annons